Weryfikacja dokumentów podpisanych elektronicznie – jak ją przeprowadzić i dlaczego jest ważna?

2022-02-24

Jak uprawomocnić podpisane dokumenty

Kwalifikowany podpis elektroniczny ma szereg zalet w porównaniu do podpisu odręcznego. Jednym z takich aspektów jest możliwość sprawdzenia autentyczności podpisu: kiedy dokładnie został złożony i czy dokumenty nie były po tym czasie zmieniane. Jest to łatwe do zrobienia na platformie Mark Sign.

Jakie znaczenie ma weryfikacja dokumentów?

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, jedną z rzeczy, która zapewnia wiarygodność podpisu elektronicznego jest platforma spełniająca wszelkie normy bezpieczeństwa, jak np. Mark Sign. Jednym z tych złożonych wymagań bezpieczeństwa jest możliwość zidentyfikowania, kto podpisał dokument, jakie certyfikaty zostały wydane i czy podpis jest ważny.

Jak tylko otworzysz podpisany dokument, powinieneś zobaczyć imię i nazwisko osoby, która go podpisała, oraz czas podpisania. Zwykle nie myślimy o tym podczas podpisywania, ale aby kogoś oszukać, dokument można zmienić po złożeniu podpisu – usunąć z niego strony i dodać nowe. Możliwość sprawdzenia autentyczności podpisów w dokumencie zapobiega takiej sytuacji.

Więcej o tym, jakie części składają się na kwalifikowany podpis elektroniczny, możesz dowiedzieć się klikając tutaj.

Weryfikacja dokumentu – jak wyglądają możliwe odpowiedzi?

Podobnie jak w przypadku podpisywania, weryfikacja dokumentu wymaga uprzedniego zalogowania się do swojego  konta Mark Sign. Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz to łatwo zrobić za pomocą używanego przez siebie podpisu mobilnego lub aplikacji Smart-ID.

Po zalogowaniu na pasku menu zobaczysz dalsze opcje. W sekcji „Dokumenty” możesz wybrać wszystkie podpisane dokumenty, zobaczyć ich status, podpisujących itp.

W sekcji „Zweryfikuj dokument” możesz załadować wcześniej podpisany dokument i sprawdzić ważność podpisu.

Po przesłaniu pliku platforma Mark Sign weryfikuje jego autentyczność. Jak wyglądają możliwe wyniki?

Pomyślmy o najgorszym przykładzie: ktoś zmienił treść dokumentu po tym, jak go podpisałeś. Masz pliki, ale być może są one bardzo długie lub skomplikowane i nie ma sposobu, aby upewnić się, że są autentyczne. Wówczas po przesłaniu dokumentu na platformę zobaczysz napis: „Niepodpisany”, mimo że sam dokument nadal będzie oznaczony Twoim podpisem. Zatem znacznik będzie, ale będzie bezwartościowy i nie będzie prawnie równoważny z Twoim podpisem.

Oto dwa przykłady.

Pierwszy.  Dokumenty podpisany kwalifikowanym e-podpisem przez dwie osoby, który później nie był w żaden sposób zmieniany. Jak widać, wszystkie te informacje są zaznaczone w informacjach o dokumencie.

W drugim przykładzie zobaczysz inny wynik weryfikacji. W obu przypadkach do weryfikacji przesłano ten sam dokument, podpisany przez te same osoby. Jedyna różnica polega na tym, że druga kopia pliku zawiera nową stronę wstawioną między oryginalne strony. System weryfikacji podpisów odnotowuje zmianę i daje odpowiedź, że żaden z podpisów złożonych wcześniej przed zmianą nie jest ważny. W związku z tym sam dokument jest również nieważny.

Podsumowując, można stwierdzić, że systemy kwalifikowanego podpisu elektronicznego częściej wykorzystywane są do podpisywania dokumentów, ale nie mniej ważna jest funkcja weryfikacji tych podpisów. Proces jest szybki, wygodny i zauważa zmiany, których ludzkie oko może nie widzieć przez długi czas. Jak to mówią, czujność popłaca.

Dalinkis:

Linkedin Facebook