Rozporządzenie eIDAS, które określiło warunki identyfikacji elektronicznej i transakcji elektronicznych w Unii Europejskiej, weszło w życie dopiero w 2014 roku, więc wciąż jesteśmy na wczesnym etapie digitalizacji dokumentów. Niemniej jednak liczba osób podpisujących się podpisem elektronicznym szybko rośnie na całym świecie. Z biegiem czasu dla większości podpisywanie za pomocą podpisu elektronicznego może stać się tak powszechną i codzienną czynnością, jak logowanie się do poczty elektronicznej lub przelewy pieniężnym za pomocą bankowości elektronicznej.
Jakie zatem są powody, że ludzie decydują się na zmianę zwykłego podpisu na podpis elektroniczny? Oto 5 najważniejszych powodów:
Oszczędność czasu
Podpisanie podpisem elektronicznym jest szybsze, ponieważ można nim podpisać w dowolnym miejscu na świecie w dogodnym dla siebie czasie. Wszystko, co jest do tego wymagane, to połączenie z Internetem i sposób identyfikacji. I to wszystko! Można zapomnieć o fizycznym stawianiu się na miejsce w celu podpisania lub o przesyłaniu kopii dokumentów do innych osób. I mimo tego kwalifikowany podpis elektroniczny jest ważny na terenie całej Unii Europejskiej, dlatego niezwykle wygodne jest przesyłanie dokumentu za granicę. Wynika to z faktu, że wymagania dotyczące kwalifikowanego podpisu elektronicznego ustanowione w rozporządzeniu eIDAS obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.
Bezpieczniej
Zasada kwalifikowanego e-podpisu posiada podobieństwa z kryptowalutami – pod względem technologicznym rozwiązanie było stworzone w taki sposób, aby każda zmiana była rejestrowana, a gdy ktoś podpisze dokument, nie można byłoby go już zmienić. W końcu łatwo jest powtórzyć czyjś fizyczny podpis, a dodatkowe warstwy zabezpieczeń identyfikacji elektronicznej nie pozostawiają możliwości na podrobienie podpisu.
Niższe koszty
Chyba nie bez powodu mówi się, że czas to pieniądz. Czas, który pracownicy poświęcają na porządkowanie papierowych dokumentów, można dobrze spożytkować gdzie indziej. Niemniej jednak, podpisując się podpisem elektronicznym, każdorazowo oszczędzasz na kosztach logistycznych, ponieważ nie musisz już przewozić dokumentów ani zamawiać kuriera. Różnica jest szczególnie zauważalna, gdy trzeba zarządzać dużą ilością dokumentów.
Oszczędność papieru
Wyrzucony papier i tektura stanowią około 26% stałych odpadów komunalnych na składowiskach. A dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego dokumenty papierowe, ich przygotowywanie i drukowanie nie jest już konieczne. Dotyczy to jednak nie tylko dokumentów, ale także używanych wraz z nimi akcesoriów – kopert, teczek itp. Dlatego przechodząc ze zwykłego podpisu na podpis elektroniczny, przyczyniasz się do tworzenia bardziej zrównoważonego świata.
Postęp i komfort
Pomimo tych wszystkich argumentów nie zapomnijmy, jak wiele problemów dla nas rozwiązują zaawansowane technologie. W dzisiejszym kontekście, gdy pojęcia praca zdalna czy workation stały się tak powszechnym elementem życia, możemy w pełni docenić komfort i przydatność, które daje nam e-podpis. Pozwala on podpisywać dokumenty nie tylko niezależnie od lokalizacji, ale także robić to na różnych urządzeniach w zależności od tego, co jest w danym momencie wygodniejsze. Znika również znaczenie obecności fizycznej, więc odpadają kwestie odległości i logistyki. A co najważniejsze, jest to niezawodny, szybki i wygodny sposób zarządzania dokumentami.
A co jest ważne dla Ciebie? Do jakiego typ ludzi korzystających z e-podpisu zaliczyłbyś siebie? Zarejestruj się i wypróbuj Mark Sign już teraz.